Οι Terra Odium είναι μια νέα progressive metal μπάντα που απαρτίζεται από πολύ γνωστούς μουσικούς του χώρου και κυρίως από τη νορβηγική σκηνή. Η δημιουργική δύναμη της μπάντας, ο τραγουδιστής / κιθαρίστας Øyvind Hægeland (Spiral Architect, ex-Arcturus, etc.) και ο κιθαρίστας Bollie Fredriksen έπαιζαν μαζί στους Manitou. Ένωσαν τις δυνάμεις τους με τον ντράμερ Asgeir Mickelson (Veil of Secrets, ex-Ihsahn, ex-Borknagar, etc.) και τον Steve Di Giorgio (Testament, Death, etc.) για να ολοκληρώσουν το line-up. Ο Jon Phipps (Dragonforce, Moonspell, ANGRA, etc.) κλήθηκε για να προσθέσει synths.
Η μπάντα κυκλοφόρησε ένα video για το The Clouded Morning, το πρώτο single από το επερχόμενο ντεμπούτο με τίτλο Ne Plus Ultra που θα κυκλοφορήσει στις 11 Ιουνίου μέσω της Frontiers Music srl.
Προ-παραγγείλετε το Ne Plus Ultra εδώ.
Tracklisting:
1. Crawling
2. The Road Not Taken
3. Winter
4. The Shadow Lung
5. The Thorn
6. It Was Not Death
7. The Clouded Morning
Line-up:
Bollie Fredriksen – Rhythm & lead guitar
Asgeir Mickelson – Drums
Øyvind Hægeland – Vocals & lead guitar
Steve Di Giorgio – Bass
Jon Phipps – Orchestration & synths